Perakende

Perakende

Perakende sektörü mağazalarına hizmet veren servis firmaların ihtiyacına özelleştirilmiş Asistan web ve mobil yazılımı

Yaşanan Sorunlar

Mağazalara  hizmet veren servis firmaları  alt servisleri ile birlikte mağazanın , elektrik , meaknik , klima, günvenlik , jenaratör gibi sistemlerinin bakım ve arızlarına hizmet vermektedir.  Dolayısı ile olarak çalışırlar , geri plan da bir yazılım olmadığı durumda, bir ürüne, servis hizmeti vermek istediklerinde servis geçmişini göremedikleri için , servis tekrarları çok fazladır.  tek sefer de sorun çözme oranları düşmektedir. Bu da dolaylı olarak müşteri memnuniyetini düşürmektedir.  Alt servislere iş pas edilmesi , ve takibi de oldukça sancılı olmaktadır.

Ayrıca  müşteriyi sms ve e-posta ile bilgilendirme ,personel gps takibi , randevu yönetimi , alt servis hakediş , sipariş yönetimi de büyük sorun teşkil etmektedir.

Yazılım Ne fayda Sağlar.

Yazılım iş akışınızı düzenler , müşteri bilgilendirmelerini belirlediğiniz durumlar da belirlediğiniz şablonlar da sms ve/veya e-posta ile otomatik olarak yapar , zamanınızı efektif kullanmanızı sağlar.

Alt servise atanan işler dede alt servisin mobil uygulamasına sesli titreşimli notification gelerek alt servisin tetiklenmesi sağlanmaktadır. Eğer alt servis , servis durumunu değiştirmez ise merkez servise uyarı maili gelmektedir. bu sayede işe mudahale ve iş sonuçlandırma sürelerinin aşılması engellenmektedir.

Mobil uygulama ile GPS datası kaydedildiği için , Personelin anlık olarak konumu takip edilebildiği gibi geriye dönük 3 ay boyunca  konum bilgileri iş kapattığı noktalar izlenebilemektedir.

Yazılımın Önemi

Merkez servis elemanları cep depo stoğu takip edilebildiği gibi . Alt servisin dışarıdan temin ettiği yedek parçaların da takibi , hakedişi yapılabilmektedir.

Hakediş Onay modülün de ilgili alt servisin belli tarih aralığında verdiği hizmetler listenmektedir. burada servis tekrarları görülebildiği gibi maliyetleri de incelenebilmektedir.

Asistan web ve mobil uygulaması ile tam bir saha servis yazılımıdır.

Alt servis yönetimi

Genel olarak alt servislerle yapılan hizmetin karlılığının hesaplanması gerekmektedir.. Mağaza merkezinden alınacak ücret ile alt servise ödenecek ücretler ayrı ayrı takip edilebilmektedir.

Bu sayede karlıklık oluşmaktadır. alt servis parasını mağazadan almayıp , firmanın mağaza merkezinden aldığı icmalin sonucuna göre alt servisine hakediş ödemesine imkan verilmiştir.

İşemri Uyarısı Notification

Saha personeline işemri ataması yapıldığı anda , Akıllı telefonuna Sesli ,titreşimli olarak bir uyarı gelmektedir. Bu sayede saha  servis personeli , gideceği müşteriyi , ürünü görüp , servis durumunu “yola çıkış” yapabilmektedir.

Ara, Mail At, Navigasyon Aç

Müşteri sayfasında müşteri deki hizmet verdiğiniz ürün sayısını , toplam ve açık işemri sayılarını görebilirsiniz. Ayrıca buradan Telefon  , e-posta Navigasyon özellikleri bulunmaktadır.

Ekrana Müşteri İmzası

İşemri kapatma aşamasında müşteri yetkilisi ve servis personeli imzası alınmaktadır. İmza atan müşteri yetkilisi imza de zorunludur.Bu imzalar ,PDF servis formunda uygun şekilde çıkmaktadır.

Sayaç Takibi

Fotokopi , kompresör gibi bazı sektörlerdeki cihazlar da sayaç tutulması ihtiyacı vardır. parametrik bu özellik aktif edildiğin de kullanılmak istenen kadar sayaç girişi yapılmasına imkan verilmektedir. bu bilgiler PDF servis formundaçıkıp , müşteriye mail olarak gitmektedir.

Sektör Referanslarımız