Bilişim

Bilişim ,elektronik , zayıf akım , Kamera, Güvenlik firmalarının saha operasyonlarının yönetimi ve projelerinin takibi

Yaşanan Sorunlar

Bilişim , zayıf akım , kamera, güvenlik sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar , genel olarak müşterinin adresinde hizmet vermektedir. Dolayısı ile çoğu zaman mobil olarak çalışırlar , geri plan da bir yazılım olmadığı durumda, bir ürüne, servis hizmeti vermek istediklerinde servis geçmişini göremedikleri için , servis tekrarları çok fazladır.  tek sefer de sorun çözme oranları düşmektedir. Bu da dolaylı olarak müşteri memnuniyetini düşürmektedir. Müşteri nin bilgilendirilmesi işlemi de telefonla arayarak olduğu için oldukça zaman almakta , çoğu bilgilendirme yapılamadığı için de yine müşteri memnuniyetsizliğine neden olmaktadır.

Ayrıca  personel gps takibi , randevu yönetimi , alt servis hakediş , sipariş yönetimi de büyük sorun teşkil etmektedir.

Yazılım Ne fayda Sağlar.

Yazılım iş akışınızı düzenler , müşteri bilgilendirmelerini belirlediğiniz durumlar da belirlediğiniz şablonlar da sms ve/veya e-posta ile otomatik olarak yapar , zamanınızı efektif kullanmanızı sağlar.

Mobil uygulama ile GPS datası kaydedildiği için , Personelin anlık olarak konumu takip edilebildiği gibi geriye dönük 3 ay boyunca  konum bilgileri iş kapattığı noktalar izlenebilemektedir.

Konum sayfasında aynı zaman da açık işlerin konumları da görünmektedir. Bu sayede müşteriye en yakın konumdaki elemana iş ataması yapılarak zaman ve yakıt tasarrufu sağalanabilmektedir.

Yazılımın Önemi

Birçok servis firması için elemanlar üzerindeki cep depo stokları nın takibi önemlidir. bu takip yapılmadığı durumlar da , yedek parçaların kaybolması , yada kullanılan yedek parçanın müşteriye fatura edilmesinin unutulması gibi sonuçlar oluşmaktadır. Dolayısı ile büyük bir kayıp söz konusudur.

her bir eleman için cep depo oluşturulup , elemanlara ürünler, depo transfer yöntemi ile verilir. saha daki  her bir kullandığı ürün de bu cep depo dan düşülür , bu sayede elemanın cep depo stoğu anlık olarak takip edilebilmektedir. üzerine zimmetli , takım çantası elemanları , matkap gibi değerli mazlemelerin de bu şekilde zimmet takibi yapılmaktadır. Asistan web ve mobil uygulaması ile tam bir teknik servis takip programıdır.

Sayaç Takibi

Fotokopi ve yazıcı gibi sayaçları olan ürünlere hizmet verenler ise bu sayaçların takibi ni yapmak istemektedir. Kiralık olarak müşterilerine ürün sağlayan firmalar , bu cihazların tüm servis ihtiyaçlarını kiralama bedeli için de sundukları için , servis geçmişini takip etmeleri ve sayaç takibi büyük önem arz etmektedir. Zira çekim sayısına göre müşteriden ücret talep edilmektedir.

7 farklı sayaç alınabilmektedir. bu bilgiler servis formunda da uygun şekilde gösterilmektedir.

İşemri Uyarısı Notification

Saha personeline işemri ataması yapıldığı anda , Akıllı telefonuna Sesli ,titreşimli olarak bir uyarı gelmektedir. Bu sayede saha  servis personeli , gideceği müşteriyi , ürünü görüp , servis durumunu “yola çıkış” yapabilmektedir.

Ara, Mail At, Navigasyon Aç

Müşteri sayfasında müşteri deki hizmet verdiğiniz ürün sayısını , toplam ve açık işemri sayılarını görebilirsiniz. Ayrıca buradan Telefon  , e-posta Navigasyon özellikleri bulunmaktadır.

Ekrana Müşteri İmzası

İşemri kapatma aşamasında müşteri yetkilisi ve servis personeli imzası alınmaktadır. İmza atan müşteri yetkilisi imza de zorunludur.Bu imzalar ,PDF servis formunda uygun şekilde çıkmaktadır.

Sayaç Takibi

Fotokopi , kompresör gibi bazı sektörlerdeki cihazlar da sayaç tutulması ihtiyacı vardır. parametrik bu özellik aktif edildiğin de kullanılmak istenen kadar sayaç girişi yapılmasına imkan verilmektedir. bu bilgiler PDF servis formundaçıkıp , müşteriye mail olarak gitmektedir.

Sektör Referanslarımız